Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

101 dalmatinů

Publikováno 15.04.2012 v 14:53 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 3568x

Každý z vás si už nejspíš všimnul otazníkového kolečka kolem Prahy. Jedná se o sérii 101 dalmatinů.
Poprvé jsem sérii zaregistroval na fóru pár dní po publikaci. Vypadalo to zajímavě, ale luštění mi nesedlo. Ne že by snad bylo nějak těžké, pro člověka orientujícího se v děnní ohledně geocachingu je to práce na chvíli, ale některé otázky by se spíše hodily do výzkumníků než do luštění. A nakonec mě napadlo - owneři chtějí touto sérií naučit kačery "správnosti" v geocachingu a ve finále je pošlou hledat filmovky u silnice? Obrazec je však obrazec a body jsou body. Nějakou chvíli jsem čekal, zda se někdo neozve s plánem společného lovu, ale nic takového se nestalo. Nakonec jsem tedy začal luštit sám. Přitom zjišťuji, že ono to přeci jen nebude samý terén jedna a že nás tu čeká i nějaká lepší akce. Společný lov jsem proběhl 14.dubna s těmito kačery:
Harmonicboy - řidič a navigátor
Super Tomáš - specialista  na výškové keše
Florbalista - upřesňovač umístění keší
Přiznivci Frídy - dohled a první pomoc
Gomecz a Gomeczová - majitelé technického vybavení potřebného k odlovu
Náš tým při odlovu 101 dalmatinů
Z domu vyrážím ráno v 7:10. Ve třičtvrtě máme před Vikýřem sraz s Florbalistou a Příznivci Frídy. Autem Příznivců jedeme do Hodkovic, kde s Florbalistou přesedám do auta Harmonicboye. Společně vyrážíme ve směru na Prahu. První zastávku si vynucuji u bývalého motorestu. Ta drive-in tradička tady je už skoro rok, ale já se na ni pořád nemůžu dostat. Spolulovci z našeho auta jsou na tom stejně, takže vyrážíme na její odlov. Pak už pokračujeme rovnou na první kešku ze série. Jenže ouha, plány nám zkazil uzavřený most. Ten tedy objíždíme a začínáme až na kešce s pořadovým číslem jedenáct. Jaká náhoda, její hint je "první".
101 dalmatinů - #11
Zatím není kam spěchat, takže z aut vystupujeme všichni a u kešky nějakou tu minutku jsme. Odlovy jsou ale celkem rychlé, kešky obvykle na první sáhnutí a maximálně kilometr od sebe.
101 dalmatinů - #18
101 dalmatinů - kolona
První zádrhel začíná až na kešce číslo 28. Florbalista předem varuje, že se jedná o terén 5. Přesto se však jdeme kouknout na místo. Kešku vidíme na první pohled. Ale vzhledem k tomu kolik metrů je nad zemí, její odlov nějak nehrozí. Super Tomáš se sice chvilku snaží vylézt po kmeni, avšak všichni okolo víme, že nemá nejmenší šanci. Reakce jedněch kolegů "Co je tohle za blbost" podle DNF logů nebyla první na tomto místě. Vybavení jsme s sebou nebrali, a tak pokračujeme na další kešku. Kvůli uzavírce silnice se tudy musíme opět vrátit zpátky a poblíž místa vidíme kolegy s GPS, kteří hledají kešku o pěkných pár metrů níže. Harmonicboy přibržďuje, já otvírám dveře a ptám se: "Máte lano?" Očekávám zápornou odpověď, avšak ta se mi nedostává. Udiveně se obracím na řidiče, ten zastavuje a ptá se: "Jdete do toho společně?"
Z hledajících kolegů se vyklubali taktéž liberečáci, Gomecz a Gomeczová. Když jim ukazujeme kešku, diví se. Také si mysleli, že celá série je terénem maximálně dvojka. Harmonicboy je odváží k jejich autu a zpátky se vracejí s lanem a provazovým žebříkem. Žebřík je krátký, takže Harmonicboy na začátek lana přivazuje klacík a pokouší se lano nahodit.
101 dalmatinů - #28 - Harmonicboy nahazuje
101 dalmatinů - #28 - Harmonicboy nahazuje
Pokaždé těsně mine. Těžké lano se gravitací stahuje zpátky dolů. Krátce před třičtvrtě se mění taktika. Harmonicboy nahazuje začátek lana a Gomecz jeho zbytek. Na druhý nebo třetí pokus je lano tam.
101 dalmatinů - #28 - nahazování lana
101 dalmatinů - #28 - nahazování lana
Lano je tam. Co dál? Super Tomáš po něm chce vylézt nahoru, ale to nepřipadá v úvahu.
101 dalmatinů - #28 - Super Tomáš pod stromem
Nakonec se tedy rozhodujeme pro rychlejší, (pro Tomáše) pohodlnější a hlavně o dost bezpečnější verzi odlovu. Když se ujistíme, že vše drží jak má a nehrozí žádné nebezpečí, jdeme nahoru.
101 dalmatinů - #28 - Super Tomáš nahoře
Super Tomáš je během chvíle u kešky. Celá sundat nejde, takže vytahuje logbook a s ním je spuštěn zpátky dolů. Při logování nás udivuje, kolik je (narozdíl od ostatních) v tomto logbooku logů. Popsaná je pouze první strana. V logách v listingu to ale vypadá jinak. To my teda raději pro zasmajlíkování obrazce vše odlovíme, než abychom podváděli. Po zalogování čeká Tomáše ještě jednou ta samá cesta.
101 dalmatinů - #28 - vytahování Super Tomáše
S Gomeczovými pokračujeme na další kešky a zavedli nás také k benzínce, kde si dáváme první dnešní přestávku. Tomáš si za svůj výkon vysloužil od kolegů nějakou Twixku či co, trochu jsme se najedli a pokračovali dál.
101 dalmatinů - #35 (cca)
Zhruba po deseti keškách se s Gomeczovými loučíme a domluváme si sraz v půl osmé na kešce číslo 96, která má taktéž mít terén pět.
Problém nám nedělá ani terén 4, který je pro Florbalistu otázkou chvilky.
101 dalmatinů
Cestou zatím odbočujeme i k několika tradičkám.
Tradička u rybníka
Čas však rychle ubíhá a kešky jsou od sebe čím dál dál. Nakonec už lovíme jen kešky z Dalmatinské série a na odlov jedné máme včetně dojezdu k ní 3 minuty. Pak dvě. Nakonec končíme na kešce s číslem 91 a kolem dalších projíždíme až k devadesátšestce, kde máme domluvený sraz. Přijíždíme o 15 minut později, ale lano už je nahoře. Gomeczovi se tu totiž potkali s dalšími kačery, kteří jsou vybaveni lépe. Používáme podobný způsob odlovu jako u dvacetosmičky a po chvíli slečně nahoře diktujeme naše přezdívky.
101 dalmatinů - #98 - výtah
101 dalmatinů - #98 - slečna logující
Během odlovu se nám stmívá a po smotání se už za tmy vracíme (pouze naše auto) na kešky 95 až 92. Času máme opravdu málo, ale daří se nám rychle lovit. Menší zádrhel se objevuje u kešky s hintem "dole". Vracím se do auta a ptám se na terén kešky. Trojka. akožto owner kanálovky tam lezu já. Taktéž celkem příjemné zpestření cesty. Kolem půl desáté večer jsme na poslední kešce. Tedy pro nás. Stojednička je v centru Prahy, takže ji necháváme až na někdy příště. Celkem nám dal okruh zhruba dvanáct a čtvrt hodiny. Stoprocentní úspěšnost.
A závěrem ještě jedno moudro: Dalmatini jsou věcí na tři dny. Jeden den zabere luštění, jeden lov a jeden logování.

Komentáře

Celkem 30 komentářů

 • Keres 23.04.2012 v 19:01 Pěkný článek, aspoň vím co mi na Dalmatinech asi čeká.


 • Dobesch 24.04.2012 v 12:26 Skoda, ze ste nejeli i na finale - ten den tam byl hezkej event. Radi bychom se seznamili i s dalsimi kacery.


 • m 25.04.2012 v 06:46 pekny kurveni stromu (a i lana, ale to je vas problem)...predpokladam podle postoje ze jste tam toho klucinu tahali a ne ze to vylezl...


 • MarHan za 101 dalmatinu 25.04.2012 v 08:35 Donesla se mi zptava o tomto clanku a napada me jen jedno.
  Co vam ten strom udelal?
  Timto zpusobem se ta vetem poskozuje celkem hodne.
  Pratahovat lano pod zatezi se proste nema.
  Navic jste to udelali 2x a jeste se tim pochlubite:(
  Pokud na stromy neumite lezt tak to nedelejte. Prospeje to stromu a nakonec i vasemu zdravi...


 • m 25.04.2012 v 11:34 jsem rad, ze mam na podobny praaseciny stejny nazor jako MarHan...kdyz neumim lizt na strom setrne tak to nedelam...a kdyz uz tam polezu prasacky, tak se budu jeste chlubit??


 • marvac 25.04.2012 v 21:47 prasák je ten , kdo tam tu kešku dal


 • m 25.04.2012 v 22:08 to marvac: ty ses slusny pako...a to sem slusnej


 • undefined 26.04.2012 v 10:40 MarHan: Co by udělal, někdo na něj dal kešku ;). Čekat, že ji budou lovit (zvlášť když je to součást nějaké série) pouze zkušení lezci, je opravdu velmi silně naivní.


 • Sobík 26.04.2012 v 10:44 Docela jsem se začetl, pěkná story, ale dobrý pocit skončil u toho stromolezení č. 1. Takovou prasárnu jsem fakt už hodně dlouho neviděl a opět jsem se utvrdil v tom, že stromolezecké keše jsou fakt hnus a mělo by se to zakázat. Než odejít s DNF, tak radši zk.rvit strom. To lano je váš problém...


 • Sociální pracovník 27.04.2012 v 20:22 Sociálku na Vás, tahat děcko na laně na strom :(


 • xkalisnik 28.04.2012 v 21:00 Hodně pěkné,
  smím se zeptat, kolik jste při odlovu odjeli cca kilometrů? Mám sérii rozluštěnou a plánujeme cykloodlov, tak jen, na jakou vzdálenost se máme připravit a jakou strategii zvolit? Rozklad do více dnu bude vzhledem k pomalému přesunu asi samozřejmostí, že?


 • Tiskar94 28.04.2012 v 23:15 Co jsem to teď naklikal na mapě, vychází mi to zhruba na 230 kilometrů. Takže rozhodně rozložit do více dnů.


 • Big 30.04.2012 v 14:45 Souhlasím se sobíkem. Keše na stromech jsou kravina, protože strom se bude vždycky ničit, ať na něj leze kdo chce. A dát to jako součást série, aby na to lezlo ještě víc lidí, je kravina na druhou!


 • Bouďák 08.05.2012 v 01:58 Tohle mě moc pobavilo - "To my teda raději pro zasmajlíkování obrazce vše odlovíme, než abychom podváděli."
  Hlavně po tom co jsem si přečetl Tvůj log u
  GC2V7CT No a po těch reakcích ostatních musím jenom říct - zkus se nad sebou trochu zamyslet...


 • Tiskar94 09.05.2012 v 10:11 Bouďák: A co s tím logem je? Žádné pravidlo jsem tam neporušil, v logbooku jsem (což je vlastně pro takovéto kešky pravidlo jediné), takže vážně nechápu, co řešíš. Asi věci, do kterých ti není naprosto nic, že? ;)


 • m 10.05.2012 v 11:38 mam dojem ze ti jenom chtel rict, ze se necim chlubis, ale ve skutecnosti to je uplne jinak...no diky tvym reakcim a hlavne diky zpusobum kteryma lovis jsem si udelal docela nazor :-)


 • Mike 17.05.2012 v 22:02 Ještě horší stromy jsou na Batmanovi. Naprosto nevhodné pro jakékoliv lezení. Stromovky by se měly už pomalu zakázat. Stala se z toho móda mít všude T5 na stromě. Když jsme byli na stromě, kde před námi bylo všehovšudy pět kačerů, tak už to na něm bylo znát. Omlácená kůra od nahazování, orvaný v rozsoše od tahání provazu...prostě nedávajte kešky na stromy! Čekat, že se každý bude chovat slušně je prostě blbost.
  A dávat T5 do série je totální chujovina. Zvlášť když se u 101 Dalmatinů snažili ukazovat, jak se to nemá dělat.


 • Vláčková 23.05.2012 v 13:47 Hezky psaná reportáž mě utvrdila v tom, že na obrazce se chystají především honibodi. Navíc souhlasím s názorem diskutujících, že stromy nejsou pro kešink vhodné, protože v touze mít vybarvenou tabulku D/T či vyčištěnou mapu mnozí zničí kdeco. Sama jsem na stromě s lanem byla vlastně jen párkrát, pokaždé pod dohledem zkušeného lezce. Pojďme zažít adrenalin, dobrodružství, ale neohrožujme přitom nikoho kromě sebe (ani ten strom).


 • Benjo5 27.05.2012 v 18:01 Moc hezké lezení na strom. Tahat někoho přes větev, to jsem ještě neviděl.
  Lezení na stromy je v pohodě, ale rozhodně ne tímto způsobem. Přetahovat rozsochou samotné lano a lano zatížené 50 kily je trochu rozdíl. Proč na to lezete, když to neumíte, jiných keší jsou všude mraky, tak ty dva body by vám nechyběly.
  O Tiskařovi94 jsem měl své mínění už od Země Skipetarů, ale tohle to ještě vylepšilo. Není nad to vědět, čím se pochlubit. ;-)


 • Anonymní 27.05.2012 v 18:10 Hele a ted koukám, že ten kluk nebyl ani aspon omotaný tím lanem kolem pasu, ale snad se držel jenom klacku na laně.
  V tomto světle je věta o tom, že "nehrozí žádné nebezpečí" opravdu perličkou. Bravo, tleskám! :-)))


 • Tiskar94 27.05.2012 v 20:52 Benjo5: Ale my to právě umíme, a to dokonce tak, jak by sis netroufnul. Tak nezáviď ;).
  Anonymní: Tak to doporučuji očního doktora ;).


 • Zerthe 22.06.2012 v 00:04 GC není příliš ekologická hra, i když se to trochu usměrňuje CITO eventy... A nejen způsob odlovu stromovek, navíc když si uvědomím, kolik plastových krabiček je po celé zeměkouli v přírodě uloženo - šílenost, která mě ovšem baví).
  Mimochodem o tom, co je a co není podvod, lze polemizovat. Například já za podvod považuju dosažení logbooku jinými osobami než ten, kdo se pak do něj loguje..


 • Harmonicboy 24.06.2012 v 13:17 Rozvinula se tu celkem pěkná diskuze. Myslím, že to je spíše na samostatné vlákno ve fóru.
  Za Super Tomáše mohu řící, že při odlovu nepociťoval žádné nebezpečí či strach a naopak byl na svůj výkon velmi hrdý. Co se týče poškozování či nepoškozování stromů a jiných záležitostí. Už jste někde, a zvlášť v přírodě, našli kešku, aniž by to v jejím okolí bylo rozryté, polámané větve, vyvrácené pařezy a podobně? No tak vidíte. Prostě ač chcete nebo ne, ke geocachingu patří i tato méně příjemná záležitost.


 • Kalgan 30.08.2012 v 21:12 Tak nevím jestli byl dobrý nápad psát o této nicneříkající sérii a ještě se chlubit že kurvím strom a do takové výšky posílám děcko. Tady je asi někdo gecoachingem ujetej . Co naplat i tací jsou mezi námi.


 • ab 18.12.2012 v 11:58 od gdy se pise florbalista s velkym F?


 • ab 18.12.2012 v 12:10 Takze tys odlovil 101 mysterek a anis jednu nemel vylustenou?


 • Tiskar94 18.12.2012 v 17:19 ab: Florbalista je přezdívka, proto s velkým písmenem na začátku. Luštění potřeba nebylo, chvíli na gc.cz visel příspěvek s odkazem na finálky.


 • LynxJ 19.02.2013 v 16:14 Taky mi prijde hloupost davat lezecke kese na stromy. At se tam leze sebevic opatrne, tak pri soucasnych poctech kaceru dostava ten strom poradne zabrat. A tohle vytahovani na lane je uz jen takovy posledni hrebik ...


 • vass 22.04.2013 v 13:39 Kdyz uz teda lozit po stromech a neposkodit je, tak doporucuji prostudovat pomucky, ktere pouzivaji arboretari. Takove Jingle cambium je vyborna vecicka...


 • Anns 12.07.2013 v 12:25 Jediné co si o tom myslím je, že T5 by opravdu neměla být součástí serie a podle mne ať si každý leze kam jak chce jde o jeho život ne o můj.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?