Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Čtvrtek, 11. února 2010

Publikováno 11.02.2010 v 20:54 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 320x

Co je to 'Městská hromadná doprava'?
Jakožto sběratel jízdenek se docela i zajímám o autobusovou dopravu tady v republice. A jedna věc mě vyloženě štve. A to doprava zde v Jablonci. Dne 1.1.2010 převzal MHD Jablonec nad nisou dopravní podník města Liberce. Tím ale nic nezačalo. Začalo to již někdy roku 1999. Do té doby byly v Jablonci nad Nisou rozděleny linky na pásma. Vím, že hranice pásma byla třeba v Janovské u Silky, v Kokoníně u IMP nebo v Lučanech u Blaníku. Od července 1999 platily již jízdenky na minuty. Dá se říct, že již tehdy to začalo. Ano, musím říci že je dobrý nápad zavést jízdenky na časový úsek. Ale musím říct že je blbost, zavést nejmenší časový úsek dvacet minut. MĚSTSKÁ hromadná doprava, to znamená, že jezdí v úseku jednoho města, ne že spojuje několik měst! Řekl bych že tak nejstandartnější využití Jablonecké MHD v té době bylo ze zastávky Mšeno, škola do zastávky Mírové náměstí, kino Radnice. To je osm minut. Tehdy bylo základní dvacetiminutové jízdné za 8 korun. Myslím že desetiminutové za 5 korun by spousta lidí využila. Za pět korun se ale jezdilo tehdy ledatak na okružní lince číslo 16. Po několika zdraženích přišla další změna: Šedesátiminutová jízdenka bude nově přestupní. Možná se ptáte: A co dvacetiminutová a čtyřicetiminutová? Taky? Nebo už zavedli jízdenku desetiminutovou? Nenechte se zmýlit. Nově bylo zavedeno časové pásmo 30 minut. A časová pásma 20 a 40 minut byla zrušena. Zde již není vůbec pochyby o tom, že tohle prostě není MĚSTSKÁ hromadná doprava, nýbrž meziměstská. 30 minut to máte z Rychnovské zastávky Náměstí až do Mšena ke škole. Neříkejte, že by třeba čtvrthodinové jízdenky nebyly využívány. . .
Další věc přišla v průběhu roku 2009: IDOL. Jednotný odbavovací dopravní systém pro Liberecký kraj. Dostávám záchvaty smíchu z toho, jak si to všichni vychvalujou. Když jedete tramvají z Liberce do Jablonce, na Proseči se zvedne polovina lidí a jde si znova . . . jak to říct . . . jde si znova přiložit kartu. Opravdu zábava. Další věc je třeba v Jablonecké 'městské' hromadné dopravě. Již několikrát jsem letos jel z Rychnova do Mšena. Nikdy, neboli ani jednou, nevyjížděl autobus z Kamenné podle jízdního řádu. Už od Rychnova to bylo samé "Píp píp", jak čtečka snímala karty. Nemohl bych být řidičem. Po týdnu poslouchání tohohle hlasitého zvuku bych asi skončil rovnou na psychiatrii. Dále jak tedy víme, to hlavně hrozně zdržuje. Jo, napadla mě jedna věc: Až někdy pojedete nějakým dopravním prostředkem zařazeným v idolu, držte přes 30 sekund nepřetržitě displej zařízení. Přístroj napíše že je mimo provoz. Nečekám nápravu. Naopak teď je takový systém, že se snaží DP všechny lidi naverbovat do využívání IDOLu. Je sice hezké že třeba autobus to má z Bedřichova od koupaliště stihnout do Rychnova k nádraží za 60 minut. Pokud ale budou mít všichni cestující průkazku IDOL a budou dycky "Píp píp", nemá autobus šanci stihnout to z Bedřichova do Rychnova za méně než 75 minut.
Ještě něco: Našel jsem nějaký novinový článek, ve kterém se Jablonečáci radovali, že konečně má Jablonec vlastní dopravní společnost. A jak to vypadá teď? "Městskou" dopravu má Liberec, VHD mají Semily. Ano, také zajímavá věc. Čekám až se někdy bude nějaké děcko na zastávce ptát rodičů, co to je to 'Semily', a já budu moct popravdě říct že nám tady po městě jezdí dopravce z jedný vesničky v Českým Ráji. A zas se radujem? ? ?
Závěrem: Tohle není MHD. Tohle je meziměstskej bordel.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?