Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Den evropského dědictví 2013

Publikováno 21.09.2013 v 20:49 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 594x

I letos v Jablonci proběhl den evropského dědictví. Když jsem se o této akci týden předem dozvěděl, řekl jsem si, že bych se mohl podívat i do nějakých jiných měst. Bohužel jsem tehdy zjistil, že vše už proběhlo a zbývá jen ten Jablonec.

Dopoledne celkem pršelo, takže s tátou vyrážíme až někde kolem půl dvanácté. Stejně jako minulý rok, k přehradě. Zrovna tam probíhá nějaký závod, tak chvíli přemýšlíme, kde vlastně to stanoviště je. Nakonec však bez problémů nacházíme.

Odsud pokračujeme, opět jako minulý rok, k Belvederu. Oproti loňsku tady je o dost méně lidí. Zdejší úkol spočívá v nakreslení svého sigitemu, který používali například autoři ve svých knihách.
Galerie Belveder
Mám dokreslíno první, takže si procházím i zadní část expozice, která mi však připadá - jak to říci - stálá. S tátou ještě obcházíme aktuální piercingovou výstavu a s druhým razítkem pokračujeme k místu, kde dříve stála synagoga.

Stanoviště je přesunuté do muzea, tak pouze koukáme na pomník a zjišťujeme, který nápis je hebrejsky. Je to ten třetí.

V muzeu však zjišťujeme, že tam kluci mají nějaké jiné papíry - správná odpověď je D. Dostáváme třetí razítko a jdeme se podívat na výstavu mincí v muzeu, která zajímá hlavně tátu.

Další stanoviště je v knihovně. Organizátoři po nás chějí odlišit erby a další sigitemy,  my se ještě snažíme zjistit, který z nich patří vynálezci knihtisku. Máme, máme i další razítko, tak ještě rychle do Tyršova parku.

Očekávám nějaké oslavy těch 120 let od založení, ale nějak tu už nic není. Nevím tedy, zda tu podle programu mělo o půl druhé ještě něco být, ale podle počasí si ani nejsem jistý, zda tady dnes vůbec nějaká akce probíhala.

V altánku čekají pořadatelé, hledáme na stromech listy dle obrázků, dostáváme páté razítko a ťapeme k domu manželů Scheybalových, kde mě láká stálá výstava v druhém patře opravené budovy. Vypadá to zde sice zajímavě, avšak jediné informace se dozvíte pouze od paní, která zde provádí. Jinak by se to tam dalo nazvat filmovým ateliérem. Například, J. V. Scheybal byl známý svou rozsáhlou sbírkou jabloneckých pohlednic. V regálu je však s nápisem "pohledy "pouze prázdná papírová bedna.

Pohled na pořízené fotografie mi však připomíná, že jsem něco vynechal... Předtím jsme se ještě zašli podívat do kostela sv. Anny. Je vidět, že je udržován pouze pro kulturní akce. Klasické židle, v patře výstava.Jelikož se rychle blíží čtrnáctá hodina, pospícháme do obchodní akademie pro předposlední razítko. Přesně ve dvě vcházíme dovnitř. Nikdo nikde. Až na jednu důchodkyni dole. Prý také hledá. My postupujeme do vyšších pater. Věřte nevěřte, organizátoři opravdu byli až nahoře. Tedy byli - byli. Ač bylo dopoledne ošklivo, nepočítali s tím že lidé tedy budou chodit déle a přesně ve dvě vypálili pryč. Zůstaly tam ještě dvě holky ze školy - a razítko. Orážejí nám jej tedy do pracovních listů a my koukáme na to, jaký mají místní školáci výhled.

Asi minutu na to přichází nějaká z hlavních organizátorek a bere si razítko. Tohle bylo fakt o fous.

Další minutu na to vystoupala nahoru i ona důchodkyně - je vidět, že ji schody daly zabrat. Bohužel, už má smůlu.

A z obchodky vedle na průmku. Získáváme poslední razítko a jelikož máme úplně všechny, můžeme si vybrat nějakou knížku. A pak už jdeme do dvora, kde probíhá ražba letošní mince.

A když už jsme tu, tak se jdeme podívat na školu, kam táta před čtyřiceti lety chodil.

A ještě před tím, než přijede na Horní náměstí autobus, jdeme se podívat do kostela u zastávky. Nebude třeba otevřená věž? Bohužel, ani nevíme kde je vstup.

A to je směrem na Mšeno vše. Musím říct, že letos to bylo vše zaměřené na centrum města. Škoda. Jsem zvědav, zda se to třeba příští rok vrátí zase do vyjetých kolejí - kostel ve Mšeně, vodní elektrárna Brandl, podzemní kryt u Jabloně a podobně.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?