Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Fort Karola

Publikováno 31.05.2011 v 21:34 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 445x

Říkal jsem si, že do konce tohohle školního roku bych se chtěl podívat Pod stůl. Během minulého týdne jsem zjistil, že kousek od kešky Pod Stolem se nachází ještě jedna archivovaná tradička Fort Karola, která by snad také mohla být odlovitelná. A jelikož polský owner kešky Pod Stolem archivoval kešku i na opencachingu a hrozilo, že si ji i odnese, na nic jsem nečekal a vyrazil jsem.
Dozvěděl jsem se, že abych to stihnul, měl bych vyrazit nejlépe už o půl jedné z Poříčí. To jsem mohl pouze v pondělí, neboť končíme ve škole už po dvanácté. Vyrazil jsem o půl jedné a pět minut, v jednu jsem byl na konci Poříčí a o půl druhé už jsem v malé Čermné přecházel hranice. Polští řidiči jezdí celkem opatrně, tedy asi kromě jednoho - kousek za hranicemi jsem přecházel po přechodu, za kterým asi 20 metrů stálo auto. Opravdu by mě nenapadlo, že jakmile budu v půlce přechodu, začne rychle couvat. Stihnul jsem to doběhnout, tak tak. Řidič nic, nezastavil, neomluvil se - otočil se a jel dál.
Silnice v Polsku
Jak už jsem tu jednou zmiňoval, dejte si pozor na polské mapy. Zatímco v Česku není značená na mapách asfaltka ani jako malá cestička, v Polsku je cestička značená jako silnice a na "výpadovce" by se dva kamiony nevyhnuly.
Zvonice
A jak už jsem říkal nejednou, Polsko je velmi katolické a nějaký pomníček křížek tu máte na každém rohu.
Kaplička
A po chvíli už vcházím do národního parku Stolových hor.
Národní park Stolové hory
Po silnici stále do kopce, kolem odpočívadla, a jsem u earthky. Spočítat mapky na ceduli, fotku do logu a může se pokračovat.
Earthka Stolové hory
V plánu mám pokračovat na parkoviště, z něj na Fort Karolu, zpátky na parkoviště, pod stůl, opět na parkoviště a zpátky na intr. Po cestě však potkávám odbočku, žlutou turistickou značku ve směru pod stůl, takže jdu nejprve pod stůl.
Rozcestník
A ještě jsem se zapomněl zmínit o jedné věci. Cestou sem u mě staví nějaký polák a na něco se polsky ptá. Odpovídám: "Sorry, I speak only Czech or English." On odpovídá:" It's boef enefef ejfsewouofwe eur vsdjvd wedkfonwe sd dsgsd way?" Zůstávám stát s otevřenou pusou. Chápe a jede dál.
Palisáda
Stolové hory mi připadají tak trochu jako Jizerky. Krásná příroda, výhledy, palisády, cesty, turistické značky, ...
Výhled
Je škoda, že nemám kvalitní foťák. Jsou tady opravdu nádherné výhledy. To prostě musíte vidět sami.
Tudy musím dolu.
Po chvilce odbočuji ze značené cesty (což bych v národním parku neměl) a koukám se, kudy že to mám slézt dolů k té kešce. Tak se ještě rozhlédnu a hurá dolů.
Výhled
Nějak nevím, jestli tam keška bude, či zda ji owner s archivací neodnesl. Po chvíli ji však nacházím.
Pod stolem
Nikdo mě neviděl, je to dobré. Z křižovatky to mám po rozcestníku rovně k Fort Karole, tak se tedy vydávám ještě tam. Na vyhlídce už je nějaký polák.
Fort Karola
Říká (polsky) "Krásné výhledy, co?"
Poučil jsem se z minula: "Sorry, I speak only czech".
"Ja".
Chvilku mlčíme, pak ukazuje na skály naproti (o 5 fotek výše) a říká jak se jmenují. Kývu hlavou.
Koukám doleva na nějaké velké hory. Napadá mě: "Krkonoše?"
"Ja, Sněžka." Otáčí se a ukazuje na druhou stranu: "A Sněžník - miedzy drzewy."
Ještě něco povídá. Říkám: "Nerozumím."
"Nevadí, povídaj počesku, já rozuměm."
Výhled z Fort Karoly
Ještě tedy pokecáme o tom, odkud a kam kdo jde, jak dlouho jdu, pak mě dokonce česky řekl "Nashledanou" a šel. Konečně mám šanci zjistit, zda tam ta archiválie stále ještě je. Bohužel, poslední lovec těsně před archivací si zde rozbil hodinky a odřel se, musím říci že se nedivím. Terén není 3 a půl, ale 4 a půl. Teda dolu bych i skočil ale zpátky bych po té skále nevylezl ani za nic. Nebo bych na sebe upoutal takovou pozornost, což se mi v národním parku opravdu nechce. Nebyl bych první český kačer, co zde kdy platil pokutu. Odcházím tedy také a dělám dobře - míří sem nějaká polská škola. Předcházím onoho turistu z vyhlídky a vracím se zpátky do Poříčí.
Polský autobus
Cesta zpátky byla pohodová, protože to bylo pořád z kopce. Z té fotky to není vidět a nechtěl jsem fotit moc nápadně, ale ty autobusy co v Polsku jezdí městskou hromadnou dopravu jsou v Čechách v muzeích. Jenom mě málem jedno auto smetlo do příkopu. Na čas jsem moc nekoukal, každopádně ale vím že v pět jsem se zvedal z odpočívadla a o půl sedmé přesně jsem došel zpátky na intr. Dneska jsem už nikam nešel. Hrozně mě bolí nohy a myslím že po tom co jsem ušel ani není divu.
Vysílač v Kudowě

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Bublina 02.06.2011 v 15:00 Já bych asi měla něco udělat s tou naší a zase začít lovit:D co nám vykradli Klobuckou tak stávkuju


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?