Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Jablonec kolem roku 1975 ve fotografiích

Publikováno 06.06.2011 v 20:31 v kategorii Unzařaditelnous, přečteno: 656x

Tak jsem se konečně dostal k tomu naskenovat pár starších fotek z Jablonce. Je jich nakonec jenom pár, neskenoval jsem fotografie míst z míst, odkud jich existuje spousta, ani fotografie, na kterých není nic zajímavého.
ČSAD Želivského 1975
Tam, kde se dnes nachází obchodní centrum Rýnovka, ještě nedávno stály garáže pro autobusy. Objekt sice perfektně plnil svůj účel, ale do jeho oprav nikdo neinvestoval a tak postupně chátral. Nakonec byly garáže zbourány a autobusy byly vystěhovány do nevyhovujících a ztísněných prostor do centra města. Dnes zde, jak už jsem zmiňoval, můžeme najít Interspar. Fotografie pochází z roku 1975

Druhá fotografie z roku 1980 pochází z demolice Mšena. O tom se snad netřeba nijak rozepisovat, to už udělali jiní.
Demolice Mšena 1980

Kostel na Ruďáku, tedy na Horním náměstí snad také netřeba nijak představovat. Snad jen dodat, že tato fotografie z roku 1975 není focena z obvyklého místa u obchodky, ale ze střechy jednoho domu ve Smetanově ulici.
Kostel na Horním náměstí 1975

Rýnovický kostel je díky svému umístění snadno přehlédnutelný. Byl dostavěn roku 1698 na místě staršího dřevěného objektu. Vlevo od kostela vidíme hřbitov, kterému dominuje hrobka skláře Riedela. Fotografie byla vyfocena roku 1975 směrem z Lukášova. Dnes bychom ze stejného místa viděli akorát spoustu stromků.
Kostel Rýnovice 1975

Následující fotka mnoha jablonečanům zjevně nic neřekne. Jedná se o zatopený lom na kolečku. Fotografie pochází z roku 1975. Zatopený lom tam je samozřejmě i dnes a ani se moc nezměnil. A dokonce i keška už tam dneska je.
Lom na kolečku 1975

K další fotce pouze stručně, Smetanova ulice roku 1975.
Smetanova ulice 1975

Tato fotografie pochází ze stejného místa jako fotografie předchozí, ze střechy jednoho domu ve Smetanově ulici. Je na ni vidět Šumava (ještě žádné paneláky), mincovna, či například prostor, kde se dnes nachází jablonecký plavecký bazén. Fotografie pochází z roku 1966.
Šumava 1966

A nakonec ještě jednou Šumava, tentokrát z roku 1975. Oproti předchozí fotky je zde již více paneláků. V popředí je jablonecká přehrada.
Jablonecká přehrada a Šumava 1975

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?