Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Jak vypadá praxe na SŠPTP

Publikováno 26.05.2011 v 14:34 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 495x

Jelikož jsem měl do konce roku udělat rozdílové zkoušky z odborného výcviku, měl jsem praxi od středy do pátku ve Velkém Poříčí na Střední škole propagační tvorby a polygrafie (profil na wikipedii). Tiskárna kde mám praxi sice má ofset, ale pouze jednobarevku, na které jsou obvykle tak dvě zakázky za měsíc.
Měl jsem celkem obavy, abych rozdílové zkoušky zvládnul, neboť jak je známo, čtyřbarevka je tak trochu jiná než jednobarevka, i když obě tisknou na stejném principu. První den praxe sice nevypadal nijak nadějně, ale hned druhý den jsem měl příležitost si všechno vyzkoušet. Musím říci, že praxe na SŠPTP vypadá jinak, než praxe někde jinde. Narozdíl od jiných škol zde například je čtyřbarvový archový ofsetový stroj s ovládacím panelem. Na druhou stranu je zde občas celkem namačkáno (cca 5 lidí u stroje), neboť jak je asi jasné z ceny čtyřbarevky, škola nemůže mít na výuku čtyřbarevku pro každého žáka. S tím souvisí například také to, že všechny školy dostávají rok od roku méně peněz. To mi připomnělo jeden starší vtip:
Předseda vlády s ministrem financí šli na exkurzi po státních zařízeních, aby zjistili, kde je třeba investovat do rekonstrukce. Přišli do základní školy - platy malé, jídelna nevyhovující, tělocvična žádná, učebnice nejsou, na energie se vydávají milióny, dveře i okna 30 roků staré a zpuchřelé. Ředitel školy žádá peníze. Předseda vlády: "No víte, je krize, peníze nejsou, nemůžeme dát." Následující zastávka je věznice - nová budova, nová jídelna, tělocvična super vybavená, fitness, na celách plazmové TV. Ředitel věznice žádá peníze. Předseda vlády: "No vidím, že ještě je třeba leccos doplnit a vylepšit, zřídit park, fontánu, cukrárnu, dáme vám 500 miliónů." Když vylezou ven, ministr se překvapeně obrátí na předsedu vlády: "Nemůžu pochopit, škola byla evidentně stará a nedali jsme nic a na věznici jsme věnovali 500 miliónů...?" Předseda se podívá na ministra a praví: "Víš co, tak si myslím, že do školy my dva už asi chodit nebudeme..."
I přesto bude letos škola kupovat například nový digitální stroj, viz. zde.
Abych se ale vrátil zpátky k sobě: Poté, co jsem si všechno vyzkoušel, jsem měl největší strach ze zandání ofsetové desky. Narozdíl od jednobarevky je tu těch čudlů nějak víc, ale i to se během několika pokusů podařilo zapamatovat a rozdílové zkoušky byly o týden později úspěšně provedeny. Tak teď už jen ta ekonomika. . .

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?