Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Je to obchodní centrum potřeba?

Publikováno 13.07.2015 v 20:38 v kategorii Zamyšlení, přečteno: 461x

Jak je psané v dnešním tisku, Jabloň už bude stát jen posledních pár dní. Koncem července padne a ustoupí obchodnímu domu Central Jablonec. Podrobnosti si určitě někde najdete, tak pojďme rovnou k hlavní otázce: Je to obchodní centrum potřeba? Podívejme se na jednotlivé komentáře Dappra na facebookové stránce Našeho Jablonecka (ostatní se po něm už akorát opakují) a pokusme se na ně odpovědět.

"Většina lidí jezdí nakupovat do Liberce protože tady vážně nic není."
A kde bereme jistotu, že tu něco chce být? Volných komečních prostor máme v Jablonci nespočet. V Lidické, v Rýnovce. Přesto tyto prostory doposud nepřitáhly ony "nějaké" obchody.

"Navíc desítky volných pracovních míst..."
Pracovní místa mohou vzniknout, je-li o danou věc zájem. O nějakém zásadním nedostatku čehokoliv co by mohlo nové OC nabídnout však nevím. Noví zákazníci tedy nevzniknou, pouze se přesunou. Z menších obchodů místních obchodníků, nebo z onoho Liberce. Kde budou chybět. Dal bych příklad - bohužel nevím, kolik zaměstnanců měl Penny Market v Rýnovicích zaměstnanců v době, kdy se tam čekávalo na volné nákupní košíky. Vím však jistě, že to bylo o hodně více, než dnes. Nová pracovní místa tedy nevzniknou, pouze se přesunou. A to je dobře?

"...a konečně možnost parkování ve městě."
Vskutku mluvíme o tom obchodním domě, jehož výstavbě podlehne druhé největší parkoviště v centru? Vynecháme-li tento argument, málokomu jde o veřejné blaho. Věřím tedy tomu, že parkoviště zde bude vybudováno primárně pro zákazníky obchodního centra. A pokud zde budou chtít parkovat například i návštěvníci úřadu, pak se investor určitě bude snažit tomuto počínání zabránit. Ať už zpoplatněním parkoviště, obyčejnými cedulkami "Pouze pro zákazníky", nebo třeba závorou se snímáním čárových kódů z účtenek jednotlivých obchodů.

"Dokud tady bude jen jedno obchodní centrum..."
Co je například Rýnovka?

"...tak mám pocit že obchody se uživí i přes vysoké nájmy..."
A jsme u toho. Vysoké nájmy přitáhnou maximálně tak (nad)národní firmy. A kdo by pak chodil pro maso do místního řeznictví, když by si jej mohl koupit v blízkém OC? A takových příkladů mohu dát nespočet. Dojde tedy k čemu? Vylidnění centra a krachu místních obchodníků.

"...tak proc mít centrum jak za minulého století a trochu ho nezmodernizovat a neozivit?"
A jak to bude vypadat za dvacet let? Bude v centru moderní živé OC?  Tři příklady:
1, Liberec, Albert u bazénu. Parkoviště díra vedle díry, obchody zející prázdnotou.
2, Liberec, obchodní dům Luna v Kunraticích. Dříve centrum Kunratic, dole Julius Meinl, nahoře spousta místních obchůdků. Minulý rok jsem cestou do Liberce potřeboval koupit tužkové baterie, tak jsem se zde zastavil. Obchoďák se rozpadá už zvenčí. Schody do patra jsou omotané salámovou páskou. Otevřené tu jsou asi tři krámky, v rohu sedí u stolu dva vietnamci s jakýmsi bílým práškem. Ač rozhodně nejsem rasista, musím zdůraznit, že jsem byl v celém komplexu jediný běloch.
"Ale nic se nesmí přehánět abychom nedopadli jako Liberec.."
Máme na mysli Deltu? Obchodní dům v centru Liberce, postavený dříve než sousední Fórum, ve kterém sídlila Billa? U nás shodou okolností také máme Billu - v obchodním domě Eveko, shodou okolností také pár metrů od plánovaného obchodního centra. Jak asi Eveko po otevření Centralu dopadne? Ale nepředbíhejme.
3, Jablonec, bývalý Albert ve Mšeně. Už se stalo. Opadaná omítka, jsou zde cítit chcánky. Scházejí se zde bezdomovci, kteří jsou po rozehnání policií do hodiny zpátky. Obchody se tu střídají jak na běžícím páse; kromě zverimexu se tu nic neudrží, ač jsme ve středu sídliště. Pod schody je to prázdné stále, korálky končí tenhle měsíc, u vietnamců nezbylo na výloze jediné jméno z těch co zde obchod otevírali a dveře u fitka se taky zrovna netrhnou. A nájmy jsou zde přitom stále vysoké, jako by to tu vypadalo jinak.
A přece byly všude plány jiné. Na moderní a živé obchodní domy. Tak proč se to nikde nepovedlo?

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?