Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Kešování 16.dubna - 8.května

Publikováno 08.05.2017 v 20:25 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 222x

Nějak není čas psát články na blog, dnes tedy takový souhrn událostí za posledních zhruba pětadvacet dní: Dvůr poprvé, podruhé, GeoOhýnek V a první odlovená Moving keš.
Neděle, 16.dubna
Už nějakou dobu jsem manželce sliboval, že zajedeme do Dvora do ZOO. Dlouho se mi tam nechtělo, odříkal jsem to, posouval, ale tuhle neděli už to opravdu chtělo. Shodou náhod ten den pípla jedna mysterka téměř na cestě, kterou se mi podařilo dle checkeru vyluštit jako prvnímu. Tak ono když jste měli stejný způsob luštění na své mysterce, dojde vám hned co se má dělat. Jenže Kr v tu chvíli začíná vařit oběd a tak kvůli jednomu možná FTF dřív vyjíždět nebudeme. Z Jablonce vyrážíme hodinu a čtvrt po publikaci, na parkovišti jsme po další hodině. Cestou po louce potkáváme proti nám FTFkaře - nestavovat se na benzínce pro energiťák, stihli bychom FTF s nimi a navíc neztratili dalších pět minut tím, že GPS odhazuji jakmile jsem spatřil ptačí budku někde v polovině rozvětveného buku (a skutečná keš je o pár metrů vedle). Následně dáváme ještě jednu důmyslně ukrytou tradičku cestou do ZOO a cestou domů jednu bez GPS. Jakto že bez? Jelikož mě naštvalo, když mě nedávno chválená aplikace Mapy.cz zavedla někam do polí a po nedávné úpravě API na gc.com mi nefunguje přihlášení v C:geu, nezbylo než trefit domů podle otevřené mapy na gc.com a občasného mačkání tlačítka "aktuální pozice".
Pondělí, 17.dubna
V neděli jsem jel objet s tátou pár míst, kam se chtěl podívat. Jako první jsme začali u zříceniny hradu Košťál.
Pozůstatky hradu Košťál
Po hradu toho opravdu mnoho nezůstalo. Keš chvíli odolávala, jelikož jedno místo vypadalo že tam keš prostě musela být, ale byla o kousek vedle. Následně jsme se prošli po návsi v Košťálově, odlovili jednu novou keš v Mostku (vědět o ni o den dřív s Kr cestou ze ZOO, mohli jsme být druzí) a vyjeli na Zvíčinu.
Rozhledna Zvíčina
Člověk by čekal rozhlednu trochu jinou, ale ono to na výhled stačí. V plánu jsem tu měl čtyři kešky, ale je tu nějaké velké převýšení, tak lovíme jen dvě nejbližší a pokračujeme dál - k přehradě Les Království. Ü té bylo krásně, na první pohled pohádkově. Keš pravý opak - pár lístků v sáčku a owner dlouho neaktivní.
Hráz Les Království
Přehrada u Dvora
A pak už nám na plánu zbývají jen náměstí - Dvůr, Trutnov a projížďka po Vrchlabí.
Náměstí
Neděle, 30.dubna
Další věcí která určitě stojí za zmínku je pátý ročník eventu GeoOhýnek. Nebudu lhát, snažil jsem se, aby letošní ročník vynikl mezi ostatními eventy v kraji. Proto taky začaly přípravy na event už minulý rok v září. Eventový web, aplikace pro bezbodé eventové keše, eventové geocoiny. Asi rychlejší než vzpomínání a vypisování je vložit sem rovnou screen webu a rozepsat se až o dnu konání eventu.
GeoOhýnkový web
K mámě přijíždíme kolem půl dvanácté a začínáme s přeměnou zahrady na eventové zázemí. Začínáme stavbou eventového stanu, umístěním bannerů, palet, lavic a stolků.
Přípravy GeoOhýnku 12:26
Dále pokračujeme stavbou stánku, herní Cesty a rozmisťujeme bezbodé eventové keše. Čas letí a B.E.K. jsou na svých místech teprve 30 minut před začátkem eventu. Nakonec rozrovnáváme do ohniště asi jen polovinu zmetkových CWG co máme, aby mohl event včas začít.
Příprava eventu 14:07
Počet letošních účastníků byl lepší, ač před pár měsíci jsem počítal ještě s větším. V tuto chvíli je zalogovaných 45 kačerů, mezi nimi středočeši i poláci. Naopak místní jsou čím dál lenivější, při srovnání logů z prvního a letošního ročníků najdete shodu pouze u sedmi nicků.
Mapka
Zatímco na soutěžní Cestu se vydalo jen devět kačerů a v programu zbyla po předčasném vyhlášení výsledků půlhodinová pauza, bezbodé eventové keše (které měly podobu prostředků dopravy - potrubní přeprava, lanovka, metro a vrtulník) si prošli téměř všichni. To však nevadilo - aspoň jsem měl chvilku kdy jsem se mohl projít po eventu mezi účastníky a následně bylo potřeba zajet do supermarketu pro další přepravku piv.
B.E.K. - lanovka
Co vlastně bylo v té soutěžní Cestě? Začalo se s zavázanýma očima u ohradníku, na jehož jedné tyči visel klíč od truhly. V truhle byl logbook (moták), který bylo potřeba rozmotat, na jeho úplném konci si opsat soutěžní písmenko a smotat zpátky. Následovala trubka, na jejímž dně byla filmovka s dalším potřebným písmenem. Ke zjištění písmena byl u trubky kýbl s vodou, který stačilo do trubky vylít a filmovka vyplavala ven. Následovalo hřiště, na které je možný vstup jen s brýlemi, kterými se nedá vidět dolů. Jako náhradu máte v ruce zrcádko, kterým koukáte pod sebe a hledáte další písmeno. Předposledním stanovištěm byl hod CWGčkem a Cesta končila rybařením - vytažením posledního písmenka prutem z koryta potoka.
GeoOhýnek V - logbook
Jako každý rok se event točil okolo CWG. Pálil se zmetci, geocoin vypadal jako (větší) CWG, logbook v designu pálících se CWG, i po boku výstavky netradičních skrýší se skrývalo něco tématického - domácí gravírka CWG.
Domácí gravírka CWG
Taková hračička se dá na internetu sehnat zhruba za patnáctset (i s ovládacím programem). První stranu prvního CWG zvládne na jeden zatáh, ale pak si to vyžaduje zhruba každých pět minut pětiminutovou pauzu. Jedno CWG z obou stran tedy vypálí zhruba za hodinu, výpal je povrchový (ale krásně černý), nejlepší materiál pro domácí gravírku je bukový masiv.

Po půl sedmé přichází čas na bingo, do kterého se zapojují téměř všichni. Co se mi nelíbilo, před bingem vhazuji do ohniště popsané logbooky (které pálíme každý rok). Že teď budou jedovaté vuřty. Jako fakt? To abych příště udělal hodinový event na louce bez programu, namísto tisícových výdajů vydělal pětistovku na sukách a měl klid...

Po bingu ještě vhazujeme do ohniště čarodějnici a následně se dostávám i já k tomu, abych si opekl vuřty a následně asi do půl osmé si povídáme v kroužku s pár kačery kteří zde zůstali až do konce.
Čarodějnice v ohništi
Další dny věnuji hlavně údržbě našich keší - 11 keší na Milířích si žádá výměnu logbooku, přitom zjišťuji že 4 z nich mají poškozené nebo odcizené maskování, obnovení jedné ukradené a jedné promačené stage u dvou multin, vložení nového logbooku do tradičky v Kokonínském parku odkud záhadně zmizel, výměna krabičky na Schodech do Pekla kde došlo přes zimu k sesuvu jednoho ze schodů.
Pondělí, 8.května
Ale je ještě jedna důležitá věc, o které bych se rád zmínil. Dnes jsme totiž odlovili naši první (a s největší pravděpodobností i poslední) Moving keš. Že nevíte, co to je? Jedná se o poddruh Mystery keší, něco jako Bonus keš či Challenge keš. Moving keše jsou putovní keše, které putují po celém světě (tedy většina z ~padesáti existujících po Americe). Daly se zakládat do roku 2003. Už jednou jsem měl jednu takovou keš která se potulovala přes Česko ve sledování, ale to je asi pět let zpátky. Ta však odfrčela z Rakovníku rovnou do Drážďan. O nějaký rok později se u nás poprvé a podruhé ukázala GC6ADF. Tehdy jsem tomu pozornost nijak nevěnoval, jelikož mi bylo jasné, že než bych někam k Praze dojel, už by byla dávno někde jinde. Před pár týdny jsem ze zvědavosti otevřel seznam putovních keší, zda u nás náhodou nějaká není, a hle - tato keš se nedávno dostala z Německa na Slovensko. To mě taky nechalo celkem chladným. Jenže včera se ke mně dostala informace, že Moving keše mají být v následujícíc dnech bez jakéhokoliv upozornění zrušeny a jejich listingy uzamčeny. Co k tomu Groundspeak vede? Důvodů je několik:
- owneři nemohou spravovat své keše, jelikož jsou kdo ví kolik set kilometrů od nich
- neexistuje žádná kontrola míst, kam jsou tyto keše ukládány - mohou tedy klidně být v kolizi nebo v zakázaných prostorách
- často se stávají kapesními kešemi, které s sebou tahá jeden kešer z jednoho eventu na druhý
- vznikají kvůli nim hádky
- nedávno nasazený nový způsob logování již nedovoluje ownerům těchto keší posunout jejich vzdálenost o více než 161 metrů
Moving keš Traveling, Little Known Parks Finder
Dál už to byla shoda náhod - keš byla aktuálně v Klatovech a její držitel se dnes chystal na jednu sérii na Litoměřicko. Bylo tedy jasné, že se tato šance musí využít. Cesta na souřadnice proběhla bez problémů, do keše se logujeme a předáváme zpět držiteli. Přeci jen kdo ví co bude následovat a u aktuálního držitele má největší šanci, že se brzy stane zajímavým exponátem v GPS Maze.
Log v Moving keši
Cestou zpět ještě lovíme jednu drajvku a následně se rozhoduji, že to zpátky zvládnu bez navigace. Chyba. Na první křižovatce odbočuji na druhou stranu. A co je horší, je mi to tam povědomé. Asi po patnácti kilometrech zjišťuji, proč. Protože jsme tudy už jeli. Z Eventu v Litoměřicích. Minulý rok v srpnu...

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?