Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Městské zásahy Jablonec nad Nisou

Publikováno 12.06.2013 v 16:53 v kategorii Zamyšlení, přečteno: 755x

Před pár dny jsem se dočetl na webových stránkách města o výstavě, která se v těchto dnech koná na jabloneckém Horním náměstí. Výstava se nazývá "Městské zásahy". Na několika panelech zde jsou návrhy architektů na zkulturnění některých míst v Jablonci. Hned bylo jasné, že se tam musím zajít podívat.
Nejprve začnu tím, kde jsem končil. Celé výstavě vévodí prázdný přepravní box, jenž má navodit atmosféru, že se v něm skrývá "cosi" čekající na představení veřejnosti.
Přepravní box Horní náměstí
Co má být to "cosi"? Tak to záleží právě na návštěvnících výstavy, kteří mohou na tento transportní box napsat či nakreslit, co by zde podle nich mělo být. V čem je problém? Jedná se o nehlídanou výstavu pod širým nebem. Na boxu se tedy nejčastěji vyskytuje návrh "jebat", následují dětinské nákresy policejních přestřelek a návštěvníky určitě do očí upoutá i nápis "Don't be racist, hate everyone". Nějaké inteligenty také napadlo, fixy jenž visí shora na drátech, naházet na střechu přepravního boxu. Naštěstí, jeden, ač v nejnenápadnějším koutku, visí dolů. Ale k tomu až později.
Info o projektu
Jako většina návštěvníků začínám u první desky, kde se mohu dočíst něco o projektu a postupně se přesouvám k dalším, kde jsou vyobrazeny jednotlivé návrhy. Některé mě velmi zaujaly, jiné naopak pouze rozesmály. Snad nejvíce tabulí zde je věnováno pěší lávce nad ulicí Palackého ve Mšeně.
Dřevěná pěší lávka ve Mšeně
Jelikož je ve zchátralém stavu, přemýšlí se, co s ní dál. První plán ji navrhuje zbourat a namísto ní zde postavit lávku dřevěnou.
- zastřešená lávka již několikrát pomohla nejednomu jablonečákovi při nečekaném dešti
+ dřevo vypadá lépe než kov
- ale méně vydrží
Ač vypadá jak vypadá, pro mě je tato lávka dominantou Mšena. A nejsem sám. Další návrhy proto počítaí pouze s její rekonstrukcí.
Lávka Mšeno - další nápady rekonstrukce
Další tabule navrhuje z lávky udělat takové veřejné centrum. Lavičky, umělecky tvarovaná skla, snad i prolézačka pro děti či co. Nevím jak autoři, každopádně vím, jak taková místa po nějaké době vypadají. Lavičkám chybí prkna, jsou pokreslené, skla vyražená (ta jsem u této lávky viděl již několikrát) a prolézačka by zde akorát překážela. Tedy maximálně do doby, než by ji někdo poničil. Návrh je to tedy nádherný, ovšem neschopný vydržet ve stejném stavu delší dobu. Můžete samozřejmě navrhnout, že by lávka mohla být hlídaná kamerami a mohla by se zařadit do obchůzky policie. Ale není to už trochu moc (výdajů) na lávku, jejímž primárním účelem je dostat lidi od Kauflandu do ulice Boženy Němcové?
Co mne zaujalo, byl návrh vnitřních prken určených pro grafitti. V čem vidím problém tady? Je rozdíl, zda spreje v ruce drží umělec, nebo malé děti. Pokud by se na lávce scházeli umělci, pak by určitě byla radost tudy chodit. Pokud by však převažovali mladiství neumělci a na těchto prknech by převažovaly nákresy dámského přirození, zcela jistě by se tudy chtělo jít jen málokomu.
Návrh, který si zajisté zaslouží plus, je zobrazen na fotce výše. Jen těžko se rozhodnout, která barva by byla lepší. V nabídce je zde ještě růžová, avšak ta mému oku nijak nelahodí. Zelená lépe zapadne do zdejšího prostředí. Strakatá zase odradí od sprejování a možná by i v budoucnosti mohla zakrýt v některých místech opadanou omítku.
Výstava
Málem bych zapomněl - zmiňuji se zde jen o těch návrhách, které mě (ať už kladně či záporně) zaujaly. Pokud to tedy ještě stíháte, určitě vyražte podívat se na Horní náměstí i na ten zbytek. Výstava tu bude až do 23.června.
Jak už jsem zmínil, mluví se tu hlavně o zkulturnění některých míst ve městě. Ovšem o následném využívání některých návrhů by se dalo jen spekulovat. Příkladem je prostor u řeky Nisy poblíž Anenského náměstí. Možnost propojení parku s řekou se mi dozajistá líbí. Nad čím ale již uvažuji, je například kino pod širým nebem v místě kde dnes stojí trafika. Promítalo by se na stěnu domu přes řeku a návštěvníci by v letních dnech klidně mohli sedět s nohama ve vodě. Nevím jak vám, ale mě ta Nisa zrovna nejčistší nepříjde. Větší problém ale vidím právě v tom kinu. V Jablonci bylo kin pět, do dnešních dnů přežily jen tři, ani jedno nemluví o tom jak by mělo z promítání velké tržby. Prostě o kina není zájem. Podobně na tom je i návrh restaurace u řeky. Hospod a restaurací je po celém Jablonci nespočet. Jejich tržba je však téměř nulová.
Restaurace u Nisy
Ale začal jsem ve Mšeně, tak tedy budu ve Mšeně i pokračovat. Jen kousek od lávky stojí kaplička. Návrh sice krásný, ale není kaplička pro účel galerie až příliš malá?
Galerie kaplička
Zato zcela kladně mohu hodnotit projekt parkování ve Mšeně u kapličky. I s parkem. Tedy za předpokladu, že parkování bude zdarma.
PARKování ve Mšeně
Když už jsme u toho parkování, přejděme nyní rovnou do centra města. Prostory bývalé tržnice by se k tomuto účelu skvěle hodily.
Parkování v centru Jablonce
Zároveň se zde vyskytuje i návrh na "uzavření" centra města zástavbou u kruhového objezdu U zeleného stromu v místech dnešního parkoviště. Vnitřní prostor bloku by následně mohl být využit k volnočasovým aktivitám. Dle návrhu by mohly být domy spojeny lávkou vedoucí přes kruhový objezd (dle nákresu pravděpodobně s komínem?), což mi však už příjde jako zbytečné. Podpořit tento návrh se mi však nechce. Když chcete v centru města někde zadarmo zaparkovat, je tohle místo jediné přicházející v úvahu, i přes jeho aktuální stav. O tom svědčí i to, že zde jen těžko najdete volné místo k zaparkování.
Vrkoslavické rybníky
Ve foťáku mi uvízly ještě tři návrhy. První se týká Pivovarských rybníků na Vrkoslavicích. Bufet a bruslení, nemám nic proti. Hrací stezka pro děti v lese? Tak to už nevím nevím.

Návrh druhý, stromy na Palackého u letního kina. Tady jsem jen kroutil hlavou. Koruny stromů půjdou lidem do oken; zúží to silnici; pokud nějaký strom při bouřce spadne, tak zkomplikuje dopravu; při dopravních nehodách se nejčastěji končí ve svodidlech - stromy zabírají druhé místo.

A návrh třetí, zabudování tramvajových kolejí do dláždění a odstranění svodidel u konečné. Proč ne? Protože obrubník u tramvajových kolejí chodce upozorňuje na to, aby se rozhlédli zda nejede tramvaj. Svodidla jsou zde zase proto, aby sem nevjížděla auta, která by si chtěla zkrátit cestu k Balvanu. Také zamezují nepozorným chodcům vstup na silnici.

Celý projekt má i své webové stránky, mestskezasahyjablonec.cz. Tam mohou lidé vkládat i svoje podněty. Některé jsou zajímavé, například podnět k vylepšení stávajícího "obchodního centra" v ulici Na Vršku, které je velmi zanedbané. Tady by se určitě dalo něco vymyslet. Horší j to třeba s podnětem směřovaným na sídliště Horní Proseč: "Nelíbí se mi sídliště v lese". Tak les vykácet, nebo sídliště zbourat?
Po shlédnutí všech cedulí jsem se zašl podívat na přepravní box zmiňovaný v úvodu. Chvíli jsem uvažoval, co by tu mohlo být. Něčí socha? Ač ruka Báry Špotákové držící oštěp je rozhodně zajímavý nápad, kreslím na volné místo na boxu otazník. Správně, otazník. Původní sochy se sem vrátí jen těžko, navíc počmáraný box už sám o sobě mluví, jak to tady je s vandalismem. Taková socha otazníku mi příjde jako skvěle vystihující historii tohoto místa, navíc návštěvníky donutí se nad místem samotným a hlavně jeho historií zamyslet. Kovová konstrukce obalená plastem by nebyla nijak finančně náročná, lehce udržovatelná, ani by neměla žádnou speciální cenu pro černý trh (viz. socha Františka z Assisi).

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?