Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Od Bozkovských jeskyní k Brodu

Publikováno 26.04.2013 v 10:22 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 646x

Slezl sníh, přišlo jaro! Co to znamená? Že se konečně dá zase někam vyjít? Ano. Také to ale znamená, že je nejvyšší čas na obnovu kešky u Bozkovských jeskyní, kterou jsem si před měsícem adoptoval.
Ale jak se k těm jeskyním dostat? Zajímavá otázka. Auto k dispozici není, rozhodl jsem se tedy pro cestu vlakem do Jesenného s odlovem kešky u depa v Tanvaldu. Výluka však celou jízdu komplikuje, z Tanvaldu se vlakem do Jesenného prostě nedá dostat. Táta nakonec navrhuje jet přímým autobusem do Držkova. Souhlasím s tím.
Výhled z Držkova
V Držkově nás vítají krásné výhledy, boužel je na všechny strany v okolí zamlženo. Vydáváme se ke kapličce, která snad vypadá ještě lépe než minule.
Kaplička Držkov
A od ní opět dolů do Návarrova. Přes vlakovou trať již je postaven nový most, jinak to tam vypadá pořád stejně. Přes řeku provizorní most od rusů, všechny místní domy na prodej. Turisty to sem nijak neláká.
Návarrov - nový most přes želizniční trať
Procházíme kolem nich a jdeme se opět kouknout na nedalekou zříceninu hradu.
Silnice Návarrov
V keši měníme CWG a pokračujeme nahoru k zámku. Od něj se rozhodujeme pokračovat po žluté turistické značce přes Jesenný do Bozkova.
Návarrov - silnice od zámku na Jesenný
Táta říká, že si to tady určitě musím pamatovat. Je tomu prý teprve 13 let, co jsme tu šli naposledy. Tehdy jsme přehlídli značku, jenž v té době byla nakraslená na nečem takové jako je ten objekt na fotce níže a trochu jsme si zašli.

Popravdě netuším, co je to vlastně za objekty. Vypadá to na křížovou cestu, možná již zbořenou, možná nikdy nedostavěnou. První objekt je na křižovatce hned za lesem (cestou od zámku v Návarrově), druhý až v Jesenným u školy (ten na fotce) a třetí o nějakých 100 metrů níže v zatáčce.
Jessený - pomník světové války
Přicházíme až na místní náměstíčko, kde je pomník jedné z válek. Také zde je náhradní stanice vlaku (tedy autobusu), bohužel sem jezdí pouze z Brodu. Pokračujeme dále po žluté, kolem jedné malé farmy, zajímavě pestrobarevného pomníku a také jezírka.
Jezírko
Po chvíli přicházíme k Bozkovským jeskyním, na pokladně vyzvedávám starou krabici (jenž po vykácení lesa musela zmizet) a nejprve sám hledám místo pro novou. Z domu jsem přinesl dvě, nakonec jsem se rozhodl umístit zde tu větší.
Keš Bozkovské jeskyně
Nejprve jsem zvolil místo v lese poblíž východu z jeskyní, avšak chodí zde dost mudlů a navíc jsem si po návratu k lavičkám všiml cedule o zákazu chození mimo cesty. S tátou nakonec vybíráme druhé místo, o trochu dál, kde by kačeři snad mohli být před mudly schovaní. Od jeskyní následně pokračujeme do Bozkova.
Bozkov - pomníček
Musím ještě dodat, že podle logů jsem čekal, že na pokladně dostanu nějakou mnohem větší krabici, například kýbl, ale nakonec to byla obyčejná třílitrová potravinová dóza. Obsahem, pokud bych vyházel reklamní blbinky a rozbité propisky, by se však kromě logbooku vešlo vše v klidu do filmovky.
Bozkov - kostel
Přicházíme na náměstí v Bozkově, které se prý celé pomalu a nezjištně propadá. Dříve prý byl z Horské Kamenice vidět kostel téměř celý, zatímco dnes je vidět jenom špička věže. Kdo ví, co je na tom pravdy. Po zelené klesáme do Jesenného a já vyrážím do lesa na keš Douglasky - Vlastibor. Cestu trochu komplikují větve, jenž si lesáci po vykácení lesa neodvezli, ale nechali je ležet na cestě. Nacházím v klidu, konečně se mi podařilo někam umístit jeden velký TB, a vracím se zpátky na silnici a dobíhám tátu, který šel napřed.
Douglasky Vlastibor - cesta ke kesi
Společně nás v jedné zatáčce překvapil krásný nový most, na kterém by se snad vyhnuly i dva kamiony. Jinak je celá silnice tak akorát na oddělání tlumičů.
Horská Kamenice
Procházíme Horskou Kamenicí s krásnými výhledy, v tu chvíli nemáme tušení že jen kousek od nás hoří les a za chvíli potkáme několik hasičských aut. Docházíme na Malou Horku, kde je jen pár týdnů keš v místní zvoniččce (nebo kapličce?).
Kaplička Malá Horka
Keš je velikosti Other, v logu nakonec pojmenovávám věci pravými jmény: "Díky za logbook!"
Keš Malá Horka zvonička
Pokračujeme dále do Brodu, cestou tedy potkáváme několik hasičských aut, táta se jde kouknout do Normy a já jdu ještě na jednu keš u místního zájmového domu dětí a mládeže. Musím říct, že keš mě nenadchla. Vejdete na dvorek, každou chvíli někdo projde od vchodu, děti na vás koukají ze zahrady. Za jedním keřem je postavená taková velká modrá krabice. Po jejím otevření nacházím spoustu letáčků na akce domu, spoustu reklam a také věcí na výměu. Co jsem však v celé keši nenašel, to byl logbook. Nepochopil jsem, zda logbook je jeden z těch dvou trhacích bloků, či zda si jej zrovna někdo někam odnesl. Loguji tedy do jednoho z bloků a pokračuji na autobusák, odkud za chvíli pojede autobus zpátky do Jablonce.
Dobrovolní Hasiči cestou do Brodu

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?