Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Opět u Stanislawa 31.7.2013

Publikováno 01.08.2013 v 19:42 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 593x

V pondělí večer napípaly v Jizerkách tři nové krabky. Když jsem v úterý krátce po poledni kouknul na listingy, řekl jsem si, že tam musím vyrazit. Počasí ten den však bylo proti a nechávat to na srpen, když ještě nepadlo FTF, to se mi taky nechtělo. Ihned jsem tedy začal plánovat trasu, i to, jakým způsobem ji absolvuji.
Ve středu, krátce před sedmou hodinou, sedám do Stadlera a jedu do Kořenova. Cestou kontroluji, zda mám v igelitce vše (baťoh jsem nenašel). Mikina, jídlo, pití, GPSka, plán cesty, propiska i mamčiny staré brusle. V Kořenově přestupuji na vlak, který mě doveze za hranice. Jak se mi v něm líbilo!
Motorák 810 na zastávce Jakuszyce
Nastupuji do starší osmsetdesítky v barvách ČD. Ihned po nástupu si všímám zajímavé věci - všechny nástupiště na této trati jsou po pravé straně. Jak jsem na to přišel? No, těžké to nebylo.
Zarovnané dveře
U průvodčího v žlutém obleku si kupuji lístek. Do Jakuszyc to z Kořenova stojí 13 korun. Po chvíli vykoukne strojvedoucí a ptá se: "Tak můžem?" Můžem. Tak tedy jedeme. Vlak frčí temnými lesy, krásně slyšíme klapání kolejí. Krásné široké sedačky a otvírání dveří pěkně ručně. Jak mi tohle u nás chybí!
Pomník Jakuszyce
Vystupuji v Jakuszycích, koukám na místní pomníček a vyrážím na nedalekou silnici, kde chci vyzkoušet brusle. Bohužel, trochu jsem podcenil terén.
Silnice
Zhruba po dvaceti minutách přicházím na rozcestí pod Tichou Rovinou. Po menší sváče pokračuji směrem ke Stanislawovi, kde je první nová keš. Celkem zajímavá jsou zde umístění keší. Keš věnovaná dolu Stanislaw je na vrcholu blízké hory, no a keš věnovaná hoře je naopak u tohoto dolu. Chvíli hledám, jelikož mám v hlavě jiný hint.
Stanislaw
Díky pošlapané trávě však během chvilky nacházím. První dnešní FTF. Vyrážím dál a hledám jednu keš po cestě, která zde vznikla v červnu. Nemám s sebou však fotohint, takže to po dvaceti minutách vzdávám a pokračuji na druhou keš této série.
Výhled
Druhá keš dělá problém ještě větší. Hint králičí nora a děr všude spousta. Přeci jen nacházím a druhé FTF je v kapse.

Zbývá už jen bonus. Chvíli k němu hledám z úvodek správnou cestu, ale daří se. A nález tady už je bleskurychlý.

Kolem Stanislawa se vracím zpět na rozcestí. Počasí se každou chvíli mění, mikinu sundávám a nandavám za ten kousek asi pětkrát. Při posezení na rozcestí začíná pár minut před polednem pršet. Nasazuji tedy kapuci a vydávám se směrem na Orle.
Orle
Jelikož mě již začínají shánět lidi, nechávám honibodku honibodkou a beru to na Karlovskou lávku a kolem Bukovce nahoru na Jizerku. Déšť cestou je už opravdu mazec, ale než jsem došel na Jizerku, ustal. Následně zkouším Brusle. Jelikož jsou dámské, nejde to na nich tak, jak bych si představoval. Nakonec je zase dávám do igelitky a pokračuji pěšky.

Jelikož mi je jasné, že vlak v 13:58 z Kořenova nestíhám, zastavuji se ještě u jednoho téměř rozbořeného baráku mezi Horním Polubným a Jizerkou. Už jsem tu chtěl hodněkrát založit kešku, jenže s sebou nikdy nevezmu krabičku.

V dávných časech tudy vedla poutnická cesta až do Hejnic. Kousek nad zbořeninou domu můžeme nalézt studánku, kde se poutníci zastavovali, osvěžovali a odpočívali. Možná právě proto zde kolem roku 1912 vzniklo jednoduché pohostinství s názvem Waldschenke – Lesní výčep. S narůstajícím počtem výletníků byla hospoda rozšířena o další křídlo s možností ubytování a dostala jméno Bouda u Václavíkovy studánky. Poutníci však již dávno nechodí a v posledních letech svého života zůstala chata prázdná. Jelikož chátrající budova ohrožovala okolí, musela být v roce 2003 zbourána. Jméno si následně převzala chata o něco výše.
Václavíkova studánka
V původním plánu bylo dojít do Horního Polubného, dát si zde pivo a pak sejít do Kořenova na vlak jedoucí v 15:12. V Polubném však zjišťuji, že mi za deset minut jede autobus, takže jsem se domů nakonec dostal ještě o spoj dřív.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?