Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Polsko 12.5.2012

Publikováno 13.05.2012 v 14:26 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 605x

Pokud si myslíte, že narazit na kešku v Polsku je spíše zázrak, vyvedu vás z omylu. Ač je v Polsku nejvíce hrán jejich Opencaching, poslední dobou tam začínají vznikat i takové kešky, z kterých kouká bod i pro nás.
A tak jsme včera sedli do auta a vyjeli kešovat za hranice. Hned za Harrachovem nás překvapila hustá mlha, která se však při sjezdu do Piechowic začala postupně vytrácet.
Mlha na silnici
Auto necháváme u první kešky s nápovědou "magnetic". Souřadnice nás házejí někam ke vchodu baráku. Po pár minutách nachází Super Tomáš kešku pod zhruba 15 metrů vzdálenou lávkou.
Odsud se vydáváme na první dnešní okruh. Druhá keška nás taky celkem potrápila. Polský hint jsme pochopili tak, jako že keška je někde dole za mříží. Nakonec ji nacházím nahoře na skále jen pár desítek centimetrů od jejího kraje. Terén 2,5 jak vyšitý.
Formule to projela s námi
Postupně si začínáme zvykat na nepřesné zaměření keší. Zatímco jdeme po tradičkách na vrcholovou skalku, je zataženo a mírně poprchává.
Polská keš
Když docházíme na vrcholovou skalku, pršet už přestalo. Vypadá to, že kdysi odsud byl i hezký výhled. Dnes je z velké části zakryt vzrostlými stromy.
Výhled
To jsme zhruba v půlce dnešního prvního okruhu. Najdeme vrcholovou keš a pokračujeme dál po naučné stezce.
Kolegové u cedule
Další keška je v pohodě, ale ta následující po ní nám dala pěkně zabrat. Obě naše GPSky se přesně shodly na tom, kde je nula. Hint zní "Skrytka bez jaj". Překládáme si to jako "Schovka bez jaj", ale co je to to jaj? V listingu je psané, že keška je vyrobena z přírodních materiálů. Hledáme cosi jako falešnou větev, falešný pařez. Nikde nic. Postupně rozšiřujeme okruh a Tomáš najednou volá, že něco našel. Na zemi se válí malé autíčko v igelitovém sáčku. Kolegové prošmejdili kupu kamenů v okolí autíčka, ale nikde nic. Zhruba po půl hodině se domlouváme na tom, že to vzdáme. Moc se nám to tedy vzdát nechce, protože víme že by nám chybělo zároveň jedno bonusové číslo pro bonusovku, ale po pěti minutách vskutku odcházíme směrem k cestě. Něco přes 30 metrů od souřadnic kouknu do výšin nebeských a ptám se: "Hele, kolik budek v lese na sobě má logo polskýho geocachingu?" Máme ji. Jsme rozhodně rádi, neboť krom bonusového čísla je v budce i kód pro číselný zámek bonusovky.
Teprve doma si překládám hint a zjišťuji, že jeho správný překlad zní "Budka bez vajec".
Další mikroška s hintem "magnetic" už je o dost rychlejší a mám ji na první hmátnutí, přeci jen, v lese moc objektů na kterých by držel magnet není. Odsud už pokračujeme na poslední tradičku tohoto okruhu. Bereme to za šipkou, takže si můžeme krásně užít zdejší přírodu.
Les
Tradička se nachází u nějakého lesního altánu. Když vidíme logo polského geocachingu, GPSka ukazuje k cíli ještě 18 metrů. Lezeme však nahoru k tomu logu a hledáme. Nikde nic. Tentokrát byla pro změnu krabička vskutku na nule, akorát jsme tedy nepochopili umístění toho loga nad vchodem altánu.
Kolegové logují
Ještě dopočítat bonusovku a vyrážíme na ni. Nalézt ji se podařilo celkem rychle, jen nám nechce povolit zámek. Čím to?
Super Tomáš s bonusovkou
Aha, ono to má nějaká mačkátka na boku. A už můžeme logovat.
Kolegové logují
Od bonusovky zpátky k autu a na jednu drive-inku. Souřadnice ukazují doprostřed cesty, ale nikde nic nenacházíme. Nakonec to vzdáváme a pokračujeme na dnešní druhý okruh.
V dalším městečku auto zaparkujeme v řadě za ostatními auty vedle silnice. Je to vskutku zajímavé, ale všechna auta parkují v protisměru. Tomáš se ptá: "Kde jsme?" Na nejbližší budově je nápis "Hotel Cieplice". Už začíná svítit sluníčko a my vyrážíme na druhý dnešní okruh. První keška je pohodová mikroška u sochy Krakonoše, další zase pohodová regulárka u muzea voskových figurín.
Holubi
Problém nastává až u smallky věnované tamější aleji. Hint: Michael Jordan by si určitě vybral právě toto místo. Ale kdo je to ten Michael Jordan? Harmonicboy si myslí že basketbalista, takže začínáme hledat na stromech. Postupně rozšiřujeme okruh hledání, až Harmonicboy hlásí nález. Keška byla spadlá v příkopě. Krabička o velikosti tictacovky nám všem však připadá spíš jako mikro, než small.
Náměstí Cieplice
Po dalších dvou keškách v parku se dostáváme na Cieplické náměstí, kde máme hledat mikrošku. Měl bych nápad, kde by mohla keška být. Objekt prohmatám, ale nikde nic. Kolegové ještě prohmátnou lavičku, počkáme přejezdu auta místní policie a přesouváme se na lavičky na druhé straně chodníku. Opět prohmatávám stejný objekt a opět bezúspěšně, ale to už hlásí Harmonicboy že v jediném zbývajícím objektu byla. Obtížnost 4 mi příjde celkem nadhodnocená, ale vzhledem k tomu že tuto keš narozdíl od jiných nikdo od loňského listopadu nenašel, asi tomu bude tak.
A před návratem k autu ještě jedna městská regulárka. Souřadnice navádějí přesně, i když místo nic moc. Podle všeho slouží jako takové veřejné městské záchody.
Úkryt kešky
Tak zalogovat, něco vyměnit, a rychle zpátky k autu.
Další místo mě dost zaujalo. Jedná se o bývalou rozhlednu na kopci s názvem Sołtysia. Pětipatrová cihelná rozhledna s kovovým ochozem zde vyrostla v roce 1890. Po válce však upadla v zapomění. Z rozhledny zbylo prakticky jen obvodové zdivo.
Sołtysia
Sołtysia
Sołtysia
Na tomto kopci jsme odlovili ještě jednu tradičku v jeskyňce a pak jsme pokračovali autem na tradičku u hřbitova. Vynechám-li to, že hřbitovní brána kterou jsme chtěli projít byla zavřená, pohodový odlov.
Další cesta už probíhala o něco hůř. Těžko věřit tomu, co může být vedeno jako silnice mezi dvěma vesnicema.
Cesta
Kešku u další veničky však vynecháváme. Ač od ní jsme necelých 300 metrů západně zároveň jsme 300 metrů pod ní.
Tiskar94, Harmonicboy, Super Tomáš
Po dalších pár drive-inkách ztrácíme pár minut u kostela Mysłakowicích. Na nule nacházíme krásně zamaskovanou díru ve zdi, která ale je prázdná.
Další objekt v Mysłakowicích mě také zaujal. Ač to z fotky vypadá jako nějaká rozhledna či zámek, ve skutečnosti se jedná o tamější školu.
Palác Mysłakowice
Odsud pokračujeme do Jelení Góry. Podle první mysterky se dá soudit, že turistika v Polsku moc rozšířená není. Pěšinka na které jsou kolegové vyfoceni je značená turistická cesta.
Kolegové cestou
Další keškou která mě zde zaujala byla taková pozorovací mysterka. V listingu bylo psáno, že z úvodních souřadnic bychom měli kešku vidět. Přemýšleli jsme, co nás tady asi čeká, nicméně s hintem "magnetic" byla jen jedna možnost. Z úvodních souřadnic je keška vskutku vidět, na metr.
Jako výzva se jevila městská tradička s obtížností pět. Podle listingu si prý při lovu podle Google map ušetříme při hledání dvě až tři hodiny.Kolegové měli sice mapu nastudovanou, ale najít se nedařilo. Zhruba po patnácti minutách otvírá Harmonicboy listing, ale než tak stihne učinit, sáhnu a mám. Můžeme logovat.
Ekstremalna
Venkovní teplota postupně klesá a před námi už jsou jenom poslední tři drive-inky. V devět večer končíme na poslední kousek od hranic a vydáváme se zpátky do Česka.
Silnice v noci

Komentáře

Celkem 3 komentáře

 • sabooCZ 15.05.2012 v 15:15 Ahoj, moc mě baví číst Tvé reportáže, neuvažoval jsi někdy o tom, že dáš ke stažení ještě gpx soubor a mapu?


 • Kankys 07.06.2012 v 21:08 Mapa by bodla, takovy info kudy kam jste jeli a kde jste chodily a treba i kolik na jely a usli.Jinak supr cteni.


 • Nabídka práce 04.09.2012 v 12:24 Vaše georeportáže jsou úžasné, moc mě bavíte. Díky


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?