Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Proč jiný typ keše?

Publikováno 31.03.2017 v 20:24 v kategorii Zamyšlení, přečteno: 272x

Dnes se ve facebookové skupině Czech Geocaching objevila otázka, proč jako owneři zakládáme jiné typy keší než tradičky. Chtěl jsem tam napsat, ale má odpověď je tak rozsáhlá, že se spíš hodí sem.
Z námi spravovaných 72 listingů máme:
44 tradiček
Tradičky máme pro lov nejradši. Proč? Nemáme zrovna párhodinové zaměstnání, takže když už někam vyrážíme, chceme prostě vyjet kešovat (mnohdy prostě kamsi a až tam hledat nejbližší keše), a ne běhat s kalkulačkou, házet lanem, nebo vysedávat u počítače. Dvanáct (aktivních) tradiček jsou dvě série s netradičními schránkami jen tak podél cest, zbytek je na nějakých zajímavých místech (studánky, chaty, kapličky, rašeliniště, ...). Číst listingy nenuntíme, sami se s tím taky nezdržujeme (snad jen když mě nějak zaujme název).
13 archivovaných:
- jedna městská série u které po necelých pěti letech nezbýval čas na údržbu.
- jedna městská other (odvezli oba objekty kde mohla keš být a okolo jen holé zdi).
- dvě tradičky v místech kde jsme už roky nebyl, zo toho jedna není ztracená ale jen se ocitla za ohradou plnou krav.
7 multin
Multiny také máme rádi, ale musí se jednat o klasickou (tedy dnes spíš výjimečně se objevující) multikeš. Na souřadnicích najdete další souřadnice, opíšete je do GPS a pokračujete dál. Obcházení ničím nezajímavých míst a počítání lamp a čísel na hydrantu není zrovna zábava. Ale ne všechny takové máme. A proč jsme se rozhodli pro multi?
- nejstarší multi kterou vlastníme je počítací, avšak tak jsme ji už adoptovali.
- druhá multi je také počítací, nutno však říci že stejně jako u té předchozí hledáte akorát dvě čísla na jednom objektu. Důvod pro multi byl takový, že keš byla původně kanálovka. A pro počítání takový, že hlavní objekt kterému je keš věnována byl v kolizi s jinou keší.
- třetí multi je klasická, uprostřed lesů. Chtěli jsme někam umístit regular, ale nejbližší (nejvhodnější) místo jsme našli asi 80 metrů od objektu kterému je věnována. Na objekt by samozřejmě stačilo dát waypoint, ale ono je tu těch klasických multin málo.
- čtvrtou multi jsme měli počítací, necelých 230 km od HC. Rodinné vztahy tehdy byly jiné a já měl na Moravě babičku, v obci, kde žádná keš nebyla. Chodit ji kontrolovat kamsi kde by na ni koukali ostatní nechtěla, ale navrhla mi založit keš u ni na zahradě. A jelikož to nebylo příliš daleko od náměstí, vytvořil jsem zde krátkou procházku po obci od kostela kolem muzea k finálce.
- pátá multi je opět klasická. Za typ keše může to, že objekt kterému je keš věnována je naproti supermarketu a vhodné místo jsem tam našel pouze pro mikro. V mikrošce jsou tedy souřadnice a finálka je o kus dál, u přehrady.
- šestá multi byla noční a vlastně už ani nevím, co mě vedlo k jejímu založení, když další noční je o půl kilometru vedle. Možná jsem chtěl vytvořit noční keš pro začátečníky, možná jen udržet místo než dojde k odarchivaci mysterky která byla před založením této nočky a dnes opět je o pár metrů vedle.
- sedmá multi vydržela jen krátce. Byla klasická a inspirována jednou keší z náchodska, kde se na břehu nalezla krabička, z té vedl vlasec do vody a na jeho konci byla umělá ryba se souřadnicemi finálky. Stage však někdo ukradl, novou rybičku zrovna nikdo na Aukru nenabízel, tak jsem keš archivoval.
10 eventů
Eventy máme rádi a rádi je i pořádáme. Ve skutečnosti jsme stáli již za více eventy, jen jsme mnohdy byli pouze jako spolupořadatelé a listing byl psán na někoho jiného, ač jsme jej třeba také vytvářeli my. Když event, tak jedině klasický. Ale pokud už vytváříme event, snažíme se, aby to nebylo jen o pouhém sezení kdesi, ale aby byl event moderovaný a měl nějaký zábavný program.
10 mysterek
V době zakládání na to byl ještě čas, a tak jsme na mysterky koukali jinak.
- první mysterka byla součástí mé první série keší, bonusovka Jabloneckých kruháků u kruhového objezdu v Rychnově. Nechal jsem na ni viditelný finální waypoint, ale brzy skončila v archivu. Někomu se nelíbilo že ničím blízký mysterkový obrazec a určitě byl ještě nějaký důvod, ale na ten už si dneska nevzpomenu.
- druhá mysterka byla náhradou té první, tentokrát bonusovka Jabloneckých kruháků, která se mohla vyluštit opravdu pouze z bonusových čísel. Skončila se zbytkem série.
- třetí mysterka byla googlící, věnována jednomu snu a luštitelná z tohoto blogu. Zrušena byla tehdy, když místo s finálkou uprostřed lesů obsadili bezdomovci.
- k založení čtvrté mysterky mě dohnalo to, že jsem na fóru četl o mysterce, kde se člověku ukáže určitá část souřadnic podle toho, ze kterého státu je. V PHP přeci něco umím, tak jsem vytvořil mysterku, která se luští z obrázku, který se po nějaké době mění a postupně ukazuje tři indície. Nejrychleji se to dá stihnout ve třech obnoveních listingu po minutě, ale na to se musí vytipovat správný čas. Na luštění bych dnes čas vskutku neměl, vlastně ani na to přijít na způsob luštění, ale dokud skript i finálka existují...
- pátá mysterka byla původně plánovaná jako počítací multi z letopočtu na pomníku. Než jsem se však dostal k založení, pamětní desku někdo ukradl, tak z toho vznikla celkem jednoduchá mystery (odhadněte rok ABBA, nápověda v tom roce už geocaching existoval).
- šestou mysterku jsem založil, když si zase někdo vychvaloval terénní mysterku o několika stagích. Byly v ní dvě vytištěné šifry, dále stage s kódem k zámku, vše na zajímavých místech a finálka byl zamčený ammo box. Ze začátku to šlo a logy byly hezké, ale když ji během posledního roku a půl její existence odlovili pouze tři lovci a já mezitím byl desetkrát na kontrole, keš jsem zrušil.
- sedmá keš je věnována mému dnes již nevycházejícímu geocachingovému komiksu Vořechovi. Napadlo mě zkloubit dohromady dva vtípky z komiksové série a vznikla z toho tato "googlící" mystery.
- osmá mysterka je konečně taková, jak bych si mysterku v geocachingu představoval. Nejsou potřeba žádné znalosti které člověk stejně nepotřebuje k ničemu jinému než k vyluštění mysterky, prostě stačí najít uvedený traveltag na kterém jsou psané souřadnice finálky.
- devátá mysterka vznikla jako připomínka k FTF lovu, při kterém jsem skončil s autem ve stromě. Proč mystery dnes už nevím, aspoň že to luštění nebylo moc složité. Nakonec jsem keš odnesl, jelikož tu je značně přemysterkováno.
- desátou mystery jsme zakládali před dvěma lety, a stejně nevím co mě vedlo k tomu, udělat mysterku. Zvlášť když na to luštění ani google nestačil. Luštění takové keše by se nám určitě nelíbilo, takže jsme ji nechávali jen na dožití a když došlo minulý říjen k jejímu odcizení, bez výčitek jsme listing archivovali.
Založil jsem těch mysterek víc, stejně jako tradiček, ale co už si někdo adoptoval, na to netřeba vzpomínat.
1 earthache
Poslední earthku jsem odlovil v říjnu 2013. Dnes je ignoruji ještě víc, než mysterky. Hledání dat které nám nejsou k ničemu jinému než k zalogování earthky, zvlášť když z toho nekouká žádná zábava například v podobě hledání krabky, to nás nebaví. Přesto jednu vlastníme. Vznikla když jsem s dalšími třemi lidmi chystal náš první event. A bývalo zvykem, že při eventu něco pípne. Všude v okolí to však byla samá kolize, ale zrovna objektu v těsné blízkosti konání eventu se nevěnovalo nic, pro earthky kolize neplatí a žádná earthka v té době v Jablonci ani nebyla. Event se nakonec konal jinde. Pro absenci krabičky manželka asi dodnes ani neví že na našem účtu nějaká earthka je a odpovědi také nekontroluji, ukládají se kamsi na server (ještě že to podle tehdejších pravidel šlo, dnes by earthka kde se odpovědi neposílají do SZ nebo na e-mail neprošla).

Závěrem ještě zkopíruji body jenž zakladatel vlákna sepsal pro mysterky a pokusím se na ně zareagovat:
* donutim precist lovce listing // Proč někoho do něčeho nutit? Když je téma zaujme, ať si listing přečtou. Když ne, hlavní v geocachingu jsou přece ty kešky.
* poukazu na neco zajimaveho, co se mi libi // Co se líbí mně, nemusí (a neuchvátí) celý geosvět.
* bavi mne, ze si ostatni nad necim, co se mi zda jasne, lamou hlavu // Já takové lidi jako ty nenazývám zrovna slušně.
* je lehci udrzba. Pocty lovcu za rok jsou o proti tradickam minimalni // Nejlepší je nedávat tu keš na gc.com, jen ji mít vystavenou v předsíni ve skleněné vitríně a ukazovat návštěvám.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?