Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Slavnostní otevření stezky manželů Scheybalových

Publikováno 19.06.2011 v 13:24 v kategorii Unzařaditelnous, přečteno: 544x

Jablonec nad Nisou má ode dneška novou naučnou stezku, a to manželů Jany a Josefa Václava Scheybalových.
Josef Václav Scheybal patřil k významným českým národopisným kreslířům. Společně se svou ženou Janou se zabýval památkovou péčí a regionální vlastivědou. Oba shromáždili pozoruhodné sbírky, z nichž čerpali při tvorbě odborných i populárně naučných knih. Pravidelné výlety po kraji pro ně byly důležitým zdrojem poznání. Dokumentovali při nich historické památky a zachycovali proměny krajiny. Stezka vás zavede na zatím poněkud utajená místa, která si jako cíl svých vlastivědných vycházek manželé oblíbili.
Manželé Scheybalovi
Stezka, jejímž autorem je Jan Strnad, byla slavnostně otevřena 19.června 2011. Trasa je dlouhá 13 km (počítáme-li její začátek až z Dobré vody a ne z centra města) a obsahuje 16 zastávek s cedulemi.
Cedule naučné stezky manželů Scheybalových
První část naučné stezky vede z Dobré Vody do Rychnova. Její součástí je zastavení v rychnovském městském muzeu, jež se věnuje místní malířské tradici. Odtud pokračuje do Pelíkovic a pak hřebenovou cestou k rozhledně Kopanina. Tam se obrací zpět k severu a směřuje do Pulečného.
Mapa stezky Scheybalových
Při slavnostním otevření stezky jsme se například dozvěděli, že lesy Dobré Vody směrem k Rádlu dříve patřily Rychnovu a jen díky lenosti rychtáře dnes patří Rádlu. O pár minut později jsme se dozvěděli od starosty Pulečného, že Dobrá Voda bude v budoucnosti určitě spadat pod Pulečný.
Rozcestník
Dost vtipů, ředitelka muzea s depozitářem manželů Scheybalových potvrdila, že již předběžně kývla na propojení Jizerských hor s Českým rájem právě touto stezkou, takže během příštího roku by se mohla stezka ještě více prodloužit.
Turistická značka naučná stezka
Úvodní proslov ze slavnostního otevření stezky máte taktéž zde jako video:

Slavnostní otevření stezky sem přivedlo jak tomu již tradičně bývá hlavně starší lidi.
Slavnostní otevření stezky scheybalových
Počasí bylo nakonec krásné (ráno to ještě vypadalo že bude pršet). Nejdřív hrála živá hudba, následovaly proslovy a po nich symbolické přestřihnutí pásky. Od začátku byla přítomna i regionální média, tedy kromě televize RTM, která dorazila až po slavnostním přestřižení pásky.
Slavnostní otevření stezky scheybalových
Následně se vyrazilo ve dvou skupinkách po trase naučné stezky. První skupinku vedl starosta Pulečného, pro který je stezka velkým přínosem. Konečně se totiž při slově Pulečný lidem vybaví něco jiného než zastávka na lince MHD číslo 1 v ostré zatáčce. Další akce na trase čekaly na náměstí v Rychnově a v Pulečném.

Komentáře

Celkem 1 komentář

 • Filip 19.06.2011 v 18:58 Dovolil bych si opravit, díky lenosti rychnovského rychtáře nepřipadla Dobrá Voda Jablonci, nýbrž les, který leží mezi Dobrou Vodou a Rádlem připadl Rádlu.


 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?