Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Valečov a Drábské světničky

Publikováno 17.04.2016 v 20:46 v kategorii Milý deníčku. . ., přečteno: 243x

Plán na dnešní neděli jsem vymýšlel už od rána. Chtělo to něco jiného než jenom kešky, něco jiného než Polsko kde jsme byli oba dva dny minulého víkendu. Při putování po mapě jsem najel až na oblast Českého Ráje u Mnichova Hradiště. Tedy na hrad Valečov a jeho okolí.
Hrad Valečov
Ale nepředbíhejme. Nebýt dělovky co jsem obdržel do břicha, asi bychom vyjeli dříve než kolem dvanácté. Naše první kroky (nebo jak se říká krokům když se jede autem?) směřují k celkem čerstvě obnovené Yumovce, která je určitě vhodným adeptem pro dopsání na seznam keší s podivným osudem. Publikace, FTFkaři nic nenacházejí, owner se omlouvá za popletené souřadnice a píše nové. FTFkaři opět nic nenacházejí, listing je ale ještě před zapsáním jejich logů archivován. Po pár dnech je zase odarchivován, souřadnice o kilometr posunuty a keš tam opravdu je, na křižovatce mezi domy, tak rychle dokud tam je.
Naše cesta odsud pokrařuje do Petrašovic, ke keši u zvoničky v centru obce. Pro keš řekl bych celkem škoda, že je zrovna na trase toho ... ne zrovna moc udržovaného powertrailu. Zvonička určitě stojí za návštěvu v klidu, stejně tak keši řekl bych škodí nápor lovců, kterým jde jen o rychle nasbírané body.
Zvonice Petrašovice
Měníme zde CWG a při té příležitosti zjišťujeme, že jsme zpozaplotu sledováni. Tak snad keš vydrží. A jedné zajímavosti si všímáme, logbook asi cestuje v čase.

Pak už to bereme skrz Dub do Hradiště, tady se nám nedaří najít vhodné parkování k naplánované tradičce (kolem vrátnice Kofoly se nám prostě nechtělo), tak jedeme až na parkoviště k Valečovu. Snad jsme tu už oba kdysi byli, jen Kristýnka si to pamatuje víc než já.

Nejprve si kupujeme lístky na prohlídku. Kiosek na mě moc dojem neudělal. Zvenčí to vypadá celkem normálně, ale uvnitř jako nějaký vesnický pajzl. Zahuleno, po našem příchodu jde paní za kasu a na mé "Dobrý den" opovídá: "Cože?". Kupujeme lístky, do prohlídky s průvodcem zbývá půl hodiny tak si vyrážíme prolézt světničky.
Světničky Valečovské
Většina světniček je velikostně krásně na Kristýnku, někde se můžu narovnat i já. Těžko věřit, že ještě cirka před sto lety se tady bydlelo. Poté vyrážíme pro kešku. Prohmatávat všechny díry se mi nechtělo, naštěstí byl trochu obal kešky vidět, jen se ujistit že je to skutečně obal od kešky. Logujeme se, měníme CWG a jelikož se čas krátí, vyrážíme zpět na nádvoří.
Keška
Při prohlídce se mi  moc nelíbilo chování některých lidí, kteří šli na hrad pouze pro pár fotek . Výklad průvodce tak občas nebyl slyšet přes "mami, mami" či jejich běhání a cvakání foťáků.

Prohlídka nás nějak uspala. Za neustávajícího zívání popojíždíme kousek severně, na parkoviště pod Drábskými světničkami. Nějak za týden tam bude event, ale při letním západu slunce je to mimo čas, kdy můžeme někam jet, aniž bychom další den usínali ve svých zaměstnáních. Co mě v první chvíli trochu překvapuje je to, že žlutá turistická značka po které jsme se měli v plánu vrátit zpět na parkoviště neexistuje. Modrá na Drábské světničky naštěstí je, tak pomalu stoupáme nahoru a fotíme. Cestou lovíme i jednu kešku, která dala trochu zabrat pro zaměření mimo.
Nahoru jsme vylezli, ale Kristýnka už nějak nemá sílu na to, pokračovat dál ke Studenému průchodu a na Klamornou. Nezlobím se, k bolesti břicha se mi přidává i bolest hlavy a ještě k tomu začíná pomalu pršet.
Drábské světničky
Vracíme se na parkoviště a jedeme domů. Nejprve jen směrem domů, po přejetí odbočky k další kešce už jedeme domů úplně. Tam oba míříme rovnou do postele.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?