Tiskar94 oznamuje...Tiskařův geoblog

Vzdělávání v Česku

Publikováno 09.12.2010 v 20:46 v kategorii Zamyšlení, přečteno: 396x

Neustále se do nás hustí, jak se Česká republika propadla na úrovni vzdělávání. Že zatímco dřív byla první, tak dnes je až na třiadvacátém místě. Otázkou jest, proč tomu tak je.
Problém je právě s nedostatkem dětí (myslím dětí s bílou pletí). Dospělí lidé se nechtějí vázat, a když vidí co chodí okolo za individua, nakonec skončí s tím, že jeden fakan jim stačí.
Čeští studenti opět ještě více propadli v testech PISA. Někteří lidé tvrdí, že je to tím, že se studenti málo učí a na školách je nic nenaučí. K tomu se vrátím níže. Pravda je však taková, že testy PISA nezkoumají, zda víte co je přívlastek shodný a neshodný, nebo zda dokážete vypočítat rovnici o čtyřech neznámých. Testy PISA prověřují standartní a do života potřebné věci, na které se bohužel přes ty pičoviny ve školách nedostává. Jedná se tam o to, zda chápete co se píše v návodu k vašemu rekordéru, nebo například v novinách, nebo spočítat kolik zaplatíte bance za rok na úrokách ze stavebního úvěru. Prostě věci, které se na našich českých školách berou jako podřadné.
Jako další věc by se dalo říci, že studenti gymnázií jsou na tom celkem dobře (ale také si hodně pohoršili), ale studenti odborných škol propadli extrémně. Tím se právě dostáváme k tomu, co jsem načal výše. Je málo dětí, a tak se na střední školy dostanou i žáci kteří by se před deseti lety nedostali nikam. Ještě hůře na tom jsou samozřejmě výuční obory, na kterých jsou dnes spousty volných míst, a sedí tam prostě nevychovaní volové. A tak namísto toho, aby učitelé učili, zaobírají se s tím, proč Dežo rozmlátil před tabulí Pepíčkovi hlavu.
Josef Dobeš však tvrdí (a jistojistě v tom je taky část pravdy), že každá škola vyučuje něco jiného. Ano, to je pravda. Nicméně Dobeš dále tvrdí že je to pičovina, a chce srovnávat gymnazisty s maturanty středních škol. A pak hodlá říct, že škola která se na něco specializuje je špatná, protože nesplňuje podmínky na chytrost gymnazistů a - nechá ji zavřít.
Moji milí, problém je právě v tom, že například Německo se před deseti lety z výsledků PISA testů naprosto zhroutilo a okamžitě začali vymýšlet, jak zefektivnit ono učení na školách. A dnes se drží na vrcholu. My deset let spali, a teď namísto toho aby nás napadlo třeba přikázat školám osnovy které k něčemu budou, my se rozhodli ty "nevhodné" školy uzavřít. Zde není problémem pouze nedostatek dětí na školách, ale i bordel v našem školství.

Komentáře

Celkem 0 komentářů

 • Neregistrovaný uživatel

  Jméno: Přihlásit se

  Blog:

  Obsah zprávy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?